Wszystko o postępowaniach pojednawczych

Zdarzają się procesy sądowe, które rozwiązują spory małżeńskie, koleżeńskie lub pracownicze. Niejednokrotnie trudno wskazać winnego, zebrać dowody i ogłosić sprawiedliwy wyrok. W takich sytuacjach stosuje się postępowanie pojednawcze. Jak...

Zdarzają się procesy sądowe, które rozwiązują spory małżeńskie, koleżeńskie lub pracownicze. Niejednokrotnie trudno wskazać winnego, zebrać dowody i ogłosić sprawiedliwy wyrok. W takich sytuacjach stosuje się postępowanie pojednawcze. Jak przebiega i czym się charakteryzuje?

Żeby postępowanie pojednawcze zostało uruchomione trzeba złożyć wniosek, w którym prosi się o zastosowanie procedury ugodowej. Dokument należy przekazać do sądu rejonowego, zgodnego z miejscem zamieszkania.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieją przypadki, kiedy postępowanie pojednawcze nie jest możliwe. Chodzi głównie o zakup lub sprzedaż zagranicznych nieruchomości, ubezpieczeń społecznych oraz spraw, które zostały zakończone prawomocnym wyrokiem sądu.

Wynikiem postępowania pojednawczego jest ugoda, które najczęściej przyjmuje formę pisemną. Po ustaleniu szczegółów sąd jednocześnie weryfikuje wiarygodność dokumentu oraz zgodność z aktualnie obowiązującym prawem.

red. Justyna Błahut

Kategorie
Porady prawneWiadomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy