W jakich sytuacjach nie obowiązuje prawo autorskie?

Praktycznie każdy utwór intelektualny, który ma indywidualne cechy i autora musi być chroniony prawem autorskim. Daje to pewność, że pomysł, oryginalne rozwiązanie i twórcza praca nie będą powielane. Bywają...

Praktycznie każdy utwór intelektualny, który ma indywidualne cechy i autora musi być chroniony prawem autorskim. Daje to pewność, że pomysł, oryginalne rozwiązanie i twórcza praca nie będą powielane. Bywają jednak sytuacje, kiedy prawo autorskie nie powinno zostać zastosowane. Kiedy spotkać można takie sytuacje? Czy są wyjątki?

W zgodzie z przepisami o prawach autorskich ochronie podlegają utwory, które uwidaczniają elementy twórczego działania, wpływu ludzkiej myśli, wykorzystanie idei, planowanych rozwiązań i innowacyjnych technik.

Są jednak przypadki, w których wykorzystanie ustawy o prawie autorskim nie jest możliwe i potrzebne. Chodzi głównie o dokumenty urzędowe, pisma skarbowe, wnioski i formularze oraz przepisy i kodeksy prawne, które służą obywatelom w celach naukowych lub informacyjnych.

W podobny sposób traktować warto niewielkie wzmianki prasowe, które powiadamiają o ważnych wydarzeniach. Są zwięzłe, treściwe i nie oceniają zaistniałej sytuacji. Tylko przekazują nowinę, bez głębszej analizy i śledztwa.

red. Justyna Błahut

Kategorie
Prawo autorskie
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy