Opatentowanie pomysłu – co warto wiedzieć?

Wpadłeś na genialny pomysł? Stworzyłeś urządzenie, które może zrewolucjonizować rynek? Gratulacje! Zapewne pierwsza myśl, która przyszła Ci do głowy brzmiała: “muszę to opatentować!”. Owszem, możesz to zrobić, ale warto...

Wpadłeś na genialny pomysł? Stworzyłeś urządzenie, które może zrewolucjonizować rynek? Gratulacje! Zapewne pierwsza myśl, która przyszła Ci do głowy brzmiała: “muszę to opatentować!”. Owszem, możesz to zrobić, ale warto najpierw dokładnie zapoznać się z tematem. Podpowiadamy jak opatentować pomysł – co musisz zrobić, jak wygląda cała procedura i na jakie koszty musisz się przygotować. 

Czym tak dokładnie jest patent? Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej określa patent jako prawo do wyłącznego korzystania z przedmiotu patentu w sposób komercyjny. Aby móc czerpać zyski ze swojego wynalazku, trzeba go więc opatentować. Są na to dwa sposoby – patent na wynalazek oraz prawo ochronne na wzór użytkowy.

Patent na wynalazek

Opatentować można tak na dobrą sprawę tylko wynalazek. Aby podlegał ochronie prawnej musi być nowy i mieć poziom wynalazczy.  Musi też nadawać się do zastosowania przemysłowego. Polskie prawo nie definiuje dokładnie pojęcia wynalazku. Opatentować można zatem wynalazek jak wytwór, ale też jego zastosowanie czy sposób uzyskania.

Procedura patentowa

Jako autor wynalazku musisz sporządzić odpowiednią dokumentację zgłoszeniową, w tym m.in. dokładny opis wynalazku i rysunki czy zdjęcia poglądowe. Zgłoszenie należy złożyć w Urzędzie Patentowym. Cała procedura może trwać nawet kilka lat. Urząd najpierw wystawia wstępny raport, standardowo po trzech lub czterech miesiącach. Nawet po 18 miesiącach od złożenia wniosku może nastąpić publikacja patentu. W podobnym czasie zgłoszenie jest przekazywane do eksperta wydającego finalną decyzję. Tak długi czas oczekiwania na decyzję jest uwarunkowany liczbą specjalistów pracujących w Urzędzie Patentowym, jak i konwencjami międzynarodowymi.

Opatentowanie wynalazku – koszty

Ważną kwestią jest także to ile kosztuje opatentowanie pomysłu. Koszty są różne i w dużej mierze zależą od tego jakie podejmiesz kroki. Urząd Patentowy pobiera za zgłoszenie opłatę w wysokości 550 złotych. Jeśli ktoś zgłasza wynalazek samodzielnie to jest jedyny koszt. Z kolei jeśli ktoś zdecyduje się na współpracę z kancelarią patentową, która przygotuje zgłoszenie, musi liczyć się z wyższymi kosztami – około 4-6 tysięcy złotych. Kwota ta jednak zależy od rodzaju wynalazku i nakładu pracy kancelarii. Ochrona wynalazku może trwać przez 20 lat, pod warunkiem, że regularnie będą opłacane kolejne okresy ochrony. Pierwszy okres ochrony (pierwszy, drugi i trzeci rok ochrony) to koszt 480 złotych. Czwarty rok kosztuje 250 złotych. Z każdym kolejnym rokiem kwota ta się zwiększa. Za dwudziesty rok ochrony należy zapłacić 1550 złotych.

Prawo ochronne na wzór użytkowy – gdy nie masz wynalazku

Jak opatentować pomysł, który nie jest wynalazkiem w świetle naszego prawa? W takiej sytuacji można zdecydować się na prawo ochronne na wzór użytkowy. Czym jest wzór użytkowy? To rozwiązanie techniczne, które jest nowe oraz użyteczne. Wzór użytkowy dotyczy kształtu danego przedmiotu, jego budowy lub zestawienia tych przedmiotów o trwałej postaci. Wynalazek i wzór użytkowy różnią się więc od siebie.

Uzyskanie prawa ochronnego dla wzoru użytkowego nie jest aż tak skomplikowanym i długim procesem jak patent wynalazku. Ochrona jest jednak udzielana na krótszy okres czasu – 10 lat. Prawo ochronne na wzór użytkowy pozwala na wyłączne korzystanie z danego wzoru w celach zarobkowych. Oczywiście, podobnie jak w przypadku patentu, należy regularnie uiszczać odpowiednie opłaty.

Kategorie
Wiadomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy