Jak wygląda pouczenie sądowe?

Każde postępowanie cywilne musi toczyć się w zgodzie z przepisami oraz szacunkiem dla sądu i wszystkich biorących udział w rozprawie. Zdarzają się zdarzenia, w których uczestnik rozprawy nie ma...

Każde postępowanie cywilne musi toczyć się w zgodzie z przepisami oraz szacunkiem dla sądu i wszystkich biorących udział w rozprawie. Zdarzają się zdarzenia, w których uczestnik rozprawy nie ma przedstawiciela, wówczas może zostać pouczony i poinformowany o szczegółach procesowych. Kiedy jeszcze stosuje się pouczenia?

Każdy sąd może zastosować pouczenie w przypadku, gdy uczestnik nie zna swoich praw lub obowiązków. Zazwyczaj dotyczy sytuacji, kiedy strona postępowania nie ma adwokata lub wiedzy na temat niektórych procedur sądu.

Wedle analiz pouczenie wybiera się, kiedy powstają wątpliwości w temacie terminu oraz miejsca wnoszenia konkretnych dokumentów (zażalenia, wnioski i podania) lub zmian i możliwych konsekwencji.

Warto wspomnieć, że sąd zobowiązany jest do pouczenia, gdy występuje taka konieczność. Gdy tego nie uczyni można uważać, że doszło do zlekceważenia podstawowych zasad równouprawnienia oraz w rezultacie unieważnienie wyroku.

red. Justyna Błahut

Kategorie
Porady prawneWiadomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy