Jak walczyć z nepotyzmem w pracy? Czy istnieją środki prawne?

Każdy z nas chce żyć w kraju, gdzie podczas rekrutacji na dane stanowisko pracy liczą się kompetencje, a nie znajomości. Niestety sytuacja jest często zgoła inna. Część pracodawców zatrudnia...

Każdy z nas chce żyć w kraju, gdzie podczas rekrutacji na dane stanowisko pracy liczą się kompetencje, a nie znajomości. Niestety sytuacja jest często zgoła inna. Część pracodawców zatrudnia swoich znajomych, czy też swoją rodzinę, co jest nielegalne. Bywają i takie sytuacje, że doświadczony pracownik straci swoją posadę, a na jego miejsce „wskakuje” przyjaciel szefa. Takich przykładów można by wymieniać naprawdę sporo. Ale czy można walczyć ze zjawiskiem jakim jest nepotyzm? Niestety jest to bardzo trudne i jeżeli Wy również jesteście ofiarą nepotyzmu to warto udać się do adwokata od prawa pracy.

Sposób polityków na nepotyzm

Kiedyś z ust Balcerowicza można było usłyszeć, że aby walczyć ze zjawiskiem nepotyzmu należy sprywatyzować wszystkie spółki państwowe, gdyż według niego dla prywatnego przedsiębiorcy ważniejsze będą zyski niż koneksje. Ale czy to rzeczywiście prawda? Tutaj zdania są bardzo podzielone. Choć bądźmy szczerzy trudno wyobrazić sobie, że sprywatyzowanie miałoby tylko pozytywne skutki, wszak niektórzy chwalą się bez oporów, że np. ktoś z rodziny załatwił im pracę. Można się zastanowić, czy tak naprawdę jest się czym chwalić i odpowiedź oczywiście jest jednoznaczna. To żaden powód do dumy, bo brak uczciwości nigdy takowym nie powinien być. Ale w Polsce wyraźnie „taki mamy klimat” i tak naprawdę zjawisko nepotyzmu będzie bardzo trudno usunąć.

Do jakich instytucji zgłosić nepotyzm?

Nepotyzm należy zwalczać i z nim walczyć. To fakt, z którym trudno się nie zgodzić, ale jak to robić? Tak naprawdę możliwości jest sporo. Na samym początku warto udać się do adwokata od prawa pracy, który jasno określi, w jakim stopniu zachodzi to zjawisko. Pomoże on również zebrać dowody, dzięki temu masz większą szansę na wygraną. Oczywiście prowadzenie takich spraw często jest czasochłonne, ale mimo wszystko naprawdę warto walczyć z tym problemem. Sprawę można zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy, która ma obowiązek walki z nepotyzmem. Tutaj koniecznie trzeba znaleźć właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania odział, a następnie wysłać do niego pismo, bądź zgłosić się osobiście. Kolejną instytucją, która ma zwalczać nepotyzm jest NIK, czyli Najwyższa Izba Kontroli. Również tam warto wysłać pismo i przedstawić dowody, jakie udało ci się zdobyć.

4 władza w Polsce

Czasami, gdy prawo zawodzi pozostaje zgłoszenie sprawy dziennikarzom. Wszak to 4 władza w Polsce, która ma naprawdę znaczące wpływy. Często dzięki interwencji dziennikarzy instytucje, które w swoim statusie mają zwalczanie nepotyzmu zaczynają się interesować sprawą, która wcześniej stała w miejscu. Oczywiście decydując się na tak radykalny krok trzeba posiadać dowody, bo zwyczajnie słowo przeciwko słowu może nie wystarczyć. Należy także pamiętać, że nie każdy dziennik, czy czasopismo chętnie zajmie się taką sprawą, ale warto mimo wszystko spróbować.

Jak jeszcze mogę walczyć z nepotyzmem?

Nie tylko na instytucjach państwowych możesz polegać walcząc z nepotyzmem. Możesz również udać się do polityków, którzy często udzielają swoich porad. Warto również ich zainteresować tym problemem i prosić o interwencję. Ponadto można napisać pisma do rządzących w danym mieście polityków, radnych, czy zgłosić sprawę do prezydenta miasta. Oczywiście poza ogólnopolskimi mediami warto zainteresować również te lokalne, które także mogą opisać sprawę nepotyzmu i wpłynąć na jej rozwiązanie. Oczywiście nie możesz się zniechęcać, gdyż takie sprawy czasami ciągną się miesiącami, ale ważne aby walczyć z tym problemem, który obecnie nadal jest bardzo duży. Ostatnią opcją jest wykorzystanie mediów społecznościowych. Wystarczy napisać posta i prosić o jego udostępnienie, a także o zgłaszanie się innych osób, które są również pokrzywdzone w danej sprawie. Jednak musisz pamiętać, że nie możesz udostępniać danych osobowych pracodawców, którzy dokonują nepotyzmu. Takie posty także warto konsultować z prawnikiem.

Możliwości walki ze zjawiskiem nepotyzmu jest naprawdę sporo. Oczywiście na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to swoista walka z wiatrakami, wszak trudno wyplewić to zjawisko z polskiej kultury. Ale tak też wydawało się z łapówkarstwem, ale obecnie to zjawisko staje się coraz mniejsze.

Kategorie
Wiadomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy