Dbanie o skórzaną tapicerkę w samochodzie

Skórzana tapicerka, pomimo swoich kosztów, jest zazwyczaj naszym pierwszym wyborem w kwestii wyposażenia samochodu. Nie może to dziwić, ponieważ skóra w samochodzie wygląda naprawdę bardzo dobrze, a do tego...

Skórzana tapicerka, pomimo swoich kosztów, jest zazwyczaj naszym pierwszym wyborem w kwestii wyposażenia samochodu. Nie może to dziwić, ponieważ skóra w samochodzie wygląda naprawdę bardzo dobrze, a do tego jest to materiał wytrzymały i praktyczny. Ważne jest tylko to, by była ona odpowiednio czyszczona i pielęgnowana, a w pierwszej kolejności odróżniona od skóry sztucznej, ponieważ taka pomyłka doprowadzi do wielkich szkód we wnętrzu naszego auta. Musimy pamiętać, że wszystkie pozytywne cechy tapicerki skórzanej będą podtrzymane tylko wtedy, kiedy będzie ona odpowiednio pielęgnowana. Skóra zaniedbana twardnieje, traci blask i staje się mało wytrzymała, przez co może się przecierać i drzeć. Nie jest wtedy specjalnie ładna. Na szczęście dbanie o skórzana tapicerkę nie jest specjalnie trudnym zadaniem i jeśli tylko posiadamy minimum wiedzy oraz chęci, będziemy w stanie przywrócić odpowiedni blask nawet poważnie zużytym, niemalże przetartym elementom. Tego samego nie można powiedzieć o tapicerce z innych materiałów.

Skóra to materiał, który trzeba zrozumieć. Jest on porowaty, a porowatość to cecha niosąca równocześnie wady i zalety. Oznacza ona, że skóra jest materiałem prawdziwie naturalnym, oddychającym i zmieniającym swoją wilgotność, co sprawia, że jest przyjemna w dotyku i ogólnie wygodna. Porowatość stanowi jednak także zagrożenie, ponieważ wnikanie zanieczyszczeń jest znacznie ułatwione, a pojawienie się piasku i innych podobnych materiałów spowoduje, że wierzchnia powierzchnia estetyczna i zarazem ochronna skóry będzie systematycznie niszczona. Przyjmowanie przez skórę wody oznacza także to, że będzie w nią wnikał pot pasażerów, a pot pasażerów to najczęściej także barwniki z ich ubrań. Efekt jest tego taki, że skóra łatwo się przebarwia. Równie dużym zagrożeniem dla skóry są też nieprzyjemne zapachy.

Powyższe kwestie sprawiają, że regularne czyszczenie i konserwacja skóry stają się absolutną koniecznością. Ogromne znaczenie ma tutaj również kwestia prawidłowego nawilżania skóry. Jako materiał naturalny, skóra musi posiadać określoną wilgotność, a w przeciwieństwie do żywej tkanki, nie jest w stanie o to zadbać. Problem jest podwójny, ponieważ żywe organizm potrafią się chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV, a wygarbowana skóra takiej możliwości nie posiada. Promieniowanie słoneczne powoduje w niej poważne szkody, wysusza ją i prowadzi do zwiększonego ryzyka powstawania uszkodzeń. Dobry preparat konserwujący powinien posiadać filtr UV. Trzeba być przygotowanym na to, że jeśli skóra nie była pielęgnowana od dłuższego czasu, zużyjemy na nią całkiem sporo odpowiedniego preparatu.

Bardzo istotne jest to, by czyszczenie i konserwacja zawsze były wykonywane przy użyciu środków przeznaczonych właśnie do tapicerki samochodowej, a nie na przykład do skóry człowieka czy do mebli w domu. Należy zignorować wszystkie porady mówiące o łatwym wykorzystywaniu uniwersalnych kosmetyków do ciała czy środków do czyszczenia domu także w samochodzie. Jeśli nabierzemy się na to, że krem do skóry twarzy pozwala na odnowienie tapicerki w samochodzie, nie pomożemy jej w żadnym stopniu, a dodatkowo siedzenia będą plamić ubrania pasażerów. Wyspecjalizowane środki to też większe bezpieczeństwo, ponieważ typowa chemia domowa bardzo często powoduje odbarwienia czyszczonej skóry w samochodzie.

Pozytywną wiadomością jest to, że za 200-400 złotych będziemy w stanie odnowić nawet bardzo zniszczony fotel i doprowadzić go do stanu podobnego do nowości. Podobny zabieg na gałce drążka skrzyni biegów będzie lepszym pomysłem od jego ponownego tapicerowania.

Przeczytaj więcej na: lilironies.pl

Kategorie
Wiadomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy