Darowizna na rzecz współmałżonka

Świat przepisów prawnych, zwłaszcza tych dotyczących finansów, nie dla każdego jest jasny. Warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z tajnikami procesu przekazywania darowizny. Co bardziej opłaca się, gdy...

Świat przepisów prawnych, zwłaszcza tych dotyczących finansów, nie dla każdego jest jasny. Warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z tajnikami procesu przekazywania darowizny. Co bardziej opłaca się, gdy chcemy przekazać współmałżonkowi część domu lub innego, posiadanego majątku? Oto historia, która może posłużyć do zilustrowania stojących przed małżonkami możliwości.

Historia pani Agnieszki

Niech za punkt wyjścia i przykład posłuży historia pani Agnieszki, która otrzymała po swoich dziadkach w spadku dom wraz z działką, na której dom ten został wybudowany. Spadek otrzymała przed zawarciem związku małżeńskiego. Następnie wyszła za mąż, razem z mężem zamieszkała w domu po dziadkach i wyremontowała go. Chciałby, żeby mąż także był właścicielem tej nieruchomości, która obecnie w świetle prawa jest włącznie jej własnością. Mąż mieszka wraz z nią, ponadto, uczestniczy czynnie w remontowaniu i dbaniu o dom oraz ogród.

Wspólność ustawowa a darowizna

W większości małżeństw w Polsce nie zwiera się intercyzy, czyli rozdzielności majątkowej małżonków. Jeśli majątek należy tylko do jednej ze stron, w tym przypadku do pani Agnieszki, można przekazać darowiznę do majątku wspólnego małżeństwa. W tan sposób powstanie niepodzielna współwłasność łączna, wygasająca dopiero po śmierci jednego z małżonków, w przypadku separacji, rozwodu lub dowolnego wprowadzenia rozdzielności na drodze prawnej. Jest to opcja o wiele bardziej wiążąca małżonków, niż druga możliwość – współwłasność po części.

W przypadku małżeństw, które zawarły intercyzę, a więc ich majątek jest podzielny, należy przekazać darowiznę połowy nieruchomości mężowi pani Agnieszki. Taką umowę przesunięcia majątkowego do majątku wspólnego lub darowizny do majątku męża przygotowuje notariusz. Aby była wiążąca, trzeba dopełnić wszelkich prawnych formalności.

Przed jakimikolwiek krokami prawnymi nieruchomość pozostaje więc prywatną własnością pani Agnieszki. Dopiero przesunięcie połowy do majątku męża lub darowizna może sprawić, że także i on będzie właścicielem zamieszkiwanego i remontowanego wraz z żoną domu. Efektem tych działań prawnych będzie wpisanie męża pani Agnieszki do księgi wieczystej nieruchomości jako jej współwłaściciela.

Ile trzeba będzie zapłacić

Jeśli małżonkowie zdecydują się na darowiznę z majątku osobistego do wspólnego, będzie ich obowiązywała opłaca notarialna 200 złotych oraz taksa notarialna, ustalana indywidualnie przez urzędnika, jednak nieprzekraczająca 1490 złotych. Ponad to, będzie ich obowiązywał podatek VAT od taksy notarialnej – 342,70 złotych i koszty wypisów zawartego aktu. Z kolei jeśli darowizna dotyczy połowy nieruchomości, opłata sądowa to 100 złotych, a taksę notariusz naliczy na podstawie połowi wartości nieruchomości, lecz nie wyższą niż 1130 złotych. VAT wyniesie 259,90 złotych. W całym tym zestawie opłat negocjowalna jest jedynie wysokość taksy notarialnej, trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że notariusz będzie chciał otrzymać godziwe wynagrodzenie. Negocjacje powinny więc toczyć się w rozsądnych granicach.

Więcej informacji znajdziesz na: ekancelaria24.pl

Kategorie
Wiadomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy