Czy prawo autorskie obowiązuje zawsze?

Każdy twór umysłowy, który ma indywidualne cechy i autora musi być chroniony prawem autorskim. Daje to pewność, że pomysł, niespotykane rozwiązanie i twórcze działanie nie zostaną powielone. Są jednak...
Portrait Of Young Businessman Using On Computer At Desk
Portrait Of Young Businessman Using On Computer At Desk

Każdy twór umysłowy, który ma indywidualne cechy i autora musi być chroniony prawem autorskim. Daje to pewność, że pomysł, niespotykane rozwiązanie i twórcze działanie nie zostaną powielone. Są jednak sytuacje, gdy prawo autorskie nie jest używane. Kiedy tak się dzieje? Czy są wyjątki?

Zgodnie z przepisami o prawie autorskich chronione są utwory, które posiadają cechy twórczego działania, ingerencji ludzkiej myśli, przeniesienie idei, wybranych rozwiązań i innowacyjnych technik.

Są jednak przypadki, w których zastosowanie ustawy o prawie autorskim nie jest stosowne i ważne. Chodzi głównie o dokumenty urzędowe, pisma skarbowe, wnioski i formularze oraz {przepisy| i kodeksy prawne, które przeznaczone są dla obywateli w celach naukowych lub informacyjnych.

Podobnie traktować należy drobne wzmianki prasowe, które informują o istotnych wydarzeniach. Są zwięzłe, treściwe i nie stanowią oceny całej sytuacji. Przedstawiają nowinę, bez szerszej analizy i śledztwa.

red. Justyna Błahut

Kategorie
Prawo autorskie
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy